Redaktor Mariusz Szulc opisuje walkę przedsiębiorców rynku e-papierosowego o obniżenie stawki akcyzy do 0,05 zł - 0,1 zł z proponowanej 50 gr za mililitr płynu, jak również przesunięcie terminu wejścia podwyżki z lipca bieżącego roku na koniec roku 2021.
Ministerstwo Finansów wyklucza jakiekolwiek ustępstwa w tej sprawie, tłumacząc swoją decyzję długim okresem przygotowawczym, trwającym aż 18 miesięcy.
Vaping Association Polska wystosowało apel do Pani Minister Rozwoju Jadwigi Emilewicz zwracając uwagę na obecne problemy gospodarcze spowodowane pandemią, które uderzyły w całą branżę vape. Wielu przedsiębiorców ma obecnie problem z dostawami podstawowych surowców i półproduktów co bardzo odbija się na rentowności produkcji płynów do e-papierosów w naszym kraju.
Doradca podatkowy Jacek Arciszewski dodaje, że przy obecnym kryzysie, tak wysokie opodatkowanie płynów do e-papierosów może doprowadzić do upadku wielu przedsiębiorstw albo Ich przeprowadzki za granicę, gdzie również może odbywać się handel.
Branża e-papierosowa obecnie odczuwa skutki kryzysu jak każda inna branża na świecie, ale jako jedyna dodatkowo musi jeszcze udźwignąć ciężar drastycznej podwyżki akcyzy. Ratując ten sektor zatrudnienia oraz portfele klientów borykających się z nałogiem papierosowym, Stowarzyszenie VAP domaga się większej przychylności rządu w tej sprawie i potraktowanie odroczenia podwyżki akcyzy jako swego rodzaju tarczę antykryzysową.
Artykuł pt. „Branża e-papierosów walczy o zerową akcyzę" pojawił się w Dzienniku Gazety Prawnej 22.04.2020r.