„(…) bazując na aktualnej wiedzy, wapowanie jest przynajmniej o 95% mniej szkodliwe niż papierosy (...)”
Evidence review of e-cigarettes and heated tobacco products 2018
A report commissioned by Public Health England
Link do badań.
Szacuje się, że w Polsce 1 200 000 osób korzysta z e-papierosów, a w Wielkiej Brytanii jest to nawet 3 600 000 osób.
Większość przypadków zachorowań związanych z wapowaniem na terenie USA, udało się lekarzom powiązać z faktem, że użytkownicy korzystali z nielegalnych płynów zawierających THC, a szkody wyrządził zawarty w tym płynie octan tokoferylu (octan witaminy E). Pamiętaj! Elektroniczne inhalatory nikotyny (e-papierosy) nie są przeznaczone do inhalowania płynów zawierających THC.
E-Papierosy są produktem dla osób dorosłych używających tytoń lub wyroby tytoniowe.
E-Papierosy są dostępne w Polsce od 2009 r. W tym czasie nie stwierdzono ani jednego przypadku zachorowania podobnego do tych, które miały miejsce w USA.
Pytanie: Dla kogo przeznaczone są e-papierosy?
E-papierosy przeznaczone są dla osób pełnoletnich, które borykają się z uzależnieniem od tytoniu, wyrobów tytoniowych lub nowatorskich wyrobów tytoniowych.
Pytanie: Mam 16 lat i palę zwykłe papierosy, czy mogę używać e-papierosów, żeby rzucić palenie?
E-Papierosy jak i wyroby tytoniowe są dla osób pełnoletnich. W Twoim przypadku zalecamy się skontaktować z pedagogiem lub udać się z opiekunem do lekarza lub terapeuty uzależnień.
Pytanie: W tym roku kończę 18 lat, czy mogę kupić płyn do e-papierosa?
Nie. Tylko osoba pełnoletnia, czyli taka, która ma ukończone 18 lat może dokonać zakupu.
Pytanie: Czy e-papierosy (liquidy do e-papierosów) zawierają tytoń?
Liquidy do e-papierosów nie zawierają tytoniu. Niektóre firmy jednak próbują bazować na reputacji e-papierosów i reklamują swoje alternatywne produkty (inne niż papierosy tradycyjne) pod nazwą e-papieros, ale później okazuje się, że jest on na wkłady tytoniowe. Używany w e-papierosach liquid nie posiada w swoim składzie tytoniu.
Pytanie: Czy można powiedzieć, że e-papierosy się "pali"?
Nie można powiedzieć, że korzystający z e-papierosa pali. W atomizerze e-papierosa nie zachodzi proces spalania, tylko proces odparowywania. W anglojęzycznych krajach mówi się o "vapingu". Przekładając "vaping" na j.polski, można powiedzieć o "wapowaniu".
Pytanie: Czy przebywanie w jednym pomieszczeniu z osobą wapującą jest szkodliwe?
Cancer Resarch UK stwierdza, że „mało prawdopodobne jest, aby były szkodliwe”. Nie ma naukowych dowodów na to, że w przypadku wapowania zachodzi efekt biernego palenia, który jest znany w sytuacji palenia tytoniu. Z racji tego, że e-papierosy są stosunkowo młodym produktem nikt nie stwierdził, że w 100% są one bezpieczne dla osób postronnych.
Pytanie: Czy e-papieros pomoże mi rzucić palenie tytoniu?
Setki tysięcy osób w Polsce rzuciło palenie korzystając z e-papierosów. Ważne, abyś posiadał dobre jakościowo urządzenie do wapowania i liquid odpowiedni do Twoich potrzeb oraz przede wszystkim, aby pochodził on z bezpiecznego, legalnego źródła.
Pytanie: Jaki poziom nikotyny w liquidzie wybrać ?
Wszystko zależy od tego jakie papierosy palisz na co dzień i jakie urządzenie do wapowania wybierzesz. Bardziej zaawansowane urządzenia potrafią generować większą ilość aerozolu (nie jest to dym, dlatego takiego określenie nie używamy), dlatego osoby korzystające z takich urządzeń korzystają najczęściej z bardzo niskiej zawartości nikotyny. Aby dowiedzieć się więcej szczegółów napisz do nas wiadmość rzucpalenie@vapingassociation.pl lub udaj się do renomowanego Vape Shopu.
Pytanie: Ile ml liquidu do e-papierosa powinienem dziennie zużywać?
Zależy od mocy liquidu, urządzenia do wapowania, indywidualnych preferencji oraz ilości i mocy wcześniej wypalanych papierosów. Na to pytanie nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi. Może to być 1ml, a może być 10ml. 1ml liquidu do e-papierosów o zawartości 20mg nikotyny zawiera 20mg nikotyny. Inny płyn np. o zawartości 1.5mg nikotyny na 1ml płynu będzie zawierał taką samą dawkę w 13.3ml płynu.
Pytanie: Mam mieszane uczucia na temat wpływu e-papierosów na zdrowie. Jak to w końcu z nimi jest?
Public Health Englad w swoich raportach piszę o 95% mniejszej szkodliwości korzystania z e-papierosów w porównaniu do papierosów tradycyjnych.
Pytanie: Czy jest to możliwe, aby po korzystaniu z e-papierosów mieć wodę w płucach?
Nie, jest to od dawna powielany mit. „ (…) W sumie wystarczy pomyśleć logicznie – gdyby było tak, jak opowiadają bajarze, to codzienny prysznic byłby zdecydowanie bardziej szkodliwy dla płuc niż te drobne ilości liquidu. A co, jeśli ktoś korzysta z sauny? A ludzie pracujący wiele godzin choćby na basenie? Już nawet nie mówię o tych, którzy jadą gdzieś w lasy tropikalne. (...)” - Dr Mirosław Dworniczak.
Pytanie: Czy nikotyna jest rakotwórcza?
Nikotyna nie jest rakotwórcza, ale wpływa na istniejące już komórki nowotworowe. Journal of Carcinogenesis. Nicotine and lung cancer. Graham W. Warren and Anurag K. Singh https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3622363/
Pytanie: Jakich liquidów do e-papierosów nie wybierać?
Jeśli oferowany jest Ci liquid, który zawiera nikotynę w większej dawce niż 20mg/ml to znaczy, że ten liquid nie mógł być legalnie wprowadzony do sprzedaży na terenie UE. Jeśli liquid zawiera mniej niż 20mg/ml, ale jego pojemność jest większa niż 10ml to również oznacza, że liquid nie mógł być legalnie wprowadzony do sprzedaży na terenie UE. Jeśli na etykiecie nie ma wyszczególnionej nazwy oraz adresu producenta również nie powinieneś wybierać takiego produktu.
STOWARZYSZENIE VAPING
ASSOCIATION POLSKA (VAP)
ul. Przemysłowa 25, 32-083 Balice
REGON: 383609885, NIP: 5130260937,
KRS: 0000789438