Public Health England (agencja wykonawcza Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej w Wielkiej Brytanii) opublikowała w dniu dzisiejszym (4.III.2020r.) szósty niezależny raport nt. Korzystania z elektronicznych papierosów. Raport został przygotowany przez wiodących, niezależnych ekspertów ds. tytoniowych tj.:
- Ann McNeill (King’s College London);
- Leonie S Brose (King’s College London),
- Robert Calder (King’s College London),
- Linda Bauld (University of Edinburgh, Cancer Research UK);
- Debbie Robson (King’s College London).

Wg. raportu PHE niepokojąca jest rosnąca liczba palaczy w Wielkiej Brytanii i opinia osób palących tytoń, którzy mylnie uważają, że korzystanie z e-papierosów jest bardziej szkodliwe niż palenie papierosów. Autorzy raportu potwierdzają, że jest to niezgodne z opiniami ekspertów z Wielkiej Brytanii oraz USA, którzy stwierdzali i dalej twierdzą, że korzystanie z legalnych produktów do waporyzacji jest znacznie mniej szkodliwe niż palenie palnych papierosów. Rada Public Health England w dalszym ciągu podtrzymuje swoje stanowisko mówiące, że palacze powinni przejść na elektroniczne papierosy, a osoby nigdy nie palące papierosów tradycyjnych nie powinny korzystać z e-papierosów.

Źródło tej błędnej opinii wśród Brytyjskich palaczy autorzy raportu przypisują skutkom korzystania z nielegalnych kartridży, które były oferowane w USA przez osoby funkcjonujące w szarej strefie. Nielegalni wytwórcy dodawali do kartridży płyn z zawartością THC, który zawierał octan tokoferylu (octan witaminy E) jako środek zagęszczający. Korzystanie z tych nielegalnych produktów spowodowało wśród użytkowników liczne uszkodzenia płuc. Autorzy przypominają, że substancja ta jest całkowicie zakazana do używania przy produkcji płynów do e-papierosów w Wielkiej Brytanii. Warto wspomnieć, że w legalnym obrocie w Polsce również zakazane jest używanie tej substancji.

Raport opublikowany 4 marca 2020r., przez Public Health England.

W raporcie można wyczytać, że pracownicy Brytyjskiej służby zdrowia, potrzebują informacji i szkoleń w zakresie e-papierosów, aby mogli oni skuteczniej wspierać osoby z zaburzeniami psychicznymi w celu rzucenia przez nich palenia papierosów. Dla Stowarzyszenia VAP jest to pozytywnie zdumiewające, ponieważ Brytyjscy decydenci oraz ich służba zdrowia i tak jest świetnie poinformowana na temat mniejszej szkodliwości legalnych produktów do wapowania, porównując wiedzę służb zdrowotnych innych krajów.

Profesor John Newton, Dyrektor ds. Poprawy Zdrowia w Public Health England (Director of Health Improvement at Public Health England ), skomentował raport następująco:

„Zastanawiające jest jak bardzo wybuch epidemii choroby płuc w USA wpłynął na opinie palaczy na temat e-papierosów tutaj w Wielkiej Brytanii. Obawy związane z bezpieczeństwem mogą zniechęcać wielu palaczy do zmiany, pozostawiając ich na wieloletniej ścieżce złego stanu zdrowia i wczesnej śmierci z powodu palenia. Władze USA potwierdziły teraz, że octan witaminy E, środek zagęszczający dodany do płynu do e-papierosów na bazie konopii, był główną przyczyną wybuchu USA. Substancja ta jest zakazana w legalnych w Wielkiej Brytanii nikotynowych produktach do wapowania.”

„E-papierosy są znacznie mniej szkodliwe niż palenie, które powoduje 220 przedwczesnych zgonów dziennie w Anglii. Nasza rada pozostaje taka, że ​​dla każdego, kto pali tytoń, najważniejsze jest, aby całkowicie rzucić palenie, a e-papierosy mogą być skutecznym sposobem, aby pomóc palaczom to zrobić.

Professor Chris Whitty, Chief Medical Officer for England, stwierdził:

„Najlepszą rzeczą, jaką palacz może zrobić dla swojego zdrowia, jest całkowite rzucenie palenia. Elektroniczne papierosy mogą pomóc niektórym osobom rzucić palenie i są bezpieczniejszą alternatywą.”

„Niniejszy raport stanowi kolejny pożądany wkład w gromadzenie dowodów dotyczących ważnego obszaru polityki publicznej i podkreśla wyzwanie polegające na maksymalizacji możliwości związanych z e-papierosami przy jednoczesnym zarządzaniu ryzykiem związanym z nikotyną.”

Profesor Ann McNeill, profesor uzależnienia od tytoniu w King's College London i główna autorka raportu powiedziała:

„Palaczom obecnie bardzo trudno jest zrozumieć wiele sprzecznych doniesień na temat skutków waporyzacji i palenia. W naszym przeglądzie przedstawiamy dowody sugerujące, że w Anglii vaping nie osłabił spadków w paleniu dorosłych, a dla młodzieży vaping koncentruje się głównie u tych, którzy już palili papierosy. Musimy jednak zachować czujność i dopilnować, aby produkty do wapowania, oprócz zwykłych papierosów, nie były łatwo dostępne dla młodych ludzi.”Stowarzenie VAP uważa, że omawiany raport jest doskonałym zbiorem informacji dla decydentów ze wszystkich krajów. Nie ma potrzeby odkrywać koła na nowo i tracić czas, którego i tak palacze mają z każdym dniem coraz mniej. Wystarczy skorzystać z pracy jaką rząd Brytyski włożył w badania na temat skutków i korzyści jakie może przynieść zdrowa polityka i strategia dotycząca używania elektronicznych papierosów przez osoby uzależnione od tytoniu.

Link do Raportu, "Vaping in England: an evidence update including mental health and pregnancy, March 2020"

Powrót Powrót

Dane kontaktowe

STOWARZYSZENIE VAPING
ASSOCIATION POLSKA (VAP)

Lokalizacja

ul. Przemysłowa 25, 32-083 Balice
REGON: 383609885, NIP: 5130260937,
KRS: 0000789438