Organizacja Google Surveys przeprowadziła ankietę dla brytyjskiego sprzedawcy detalicznego Electric Tobacconist, z której wynika, że tylko niewielki procent społeczeństwa w Wielkiej Brytanii ma wiedzę na temat e-papierosów.

W Stanach Zjednoczonych cały czas rosną obawy związane z waporyzacją i EVALI. W tym samym czasie brytyjskie władze medyczne i zdrowotne, takie jak National Health Service i Public Health England, uznają waporyzację za skuteczną metodę rzucania palenia papierosów i nadal przekonują palaczy do przejścia na e-papierosy. Niestety, ta pozytywna postawa NHS i PHE mimo wszystko nie przekonuje większości Brytyjczyków.

Ankieta miała na celu określenie poglądów opinii publicznej na temat używania e-papierosów jako narzędzi do rzucania palenia oraz tego, czy uważają, że urządzenia te przynoszą korzyści dla zdrowia publicznego.
Opracowane dane wskazują, że większość osób (34,9%) nie wierzy, że vaping przynosi korzyści w zakresie zdrowia publicznego, a 26% stwierdza, że nie ma pewności. Z drugiej strony 24,1% uważa, że e-papierosy są dobre dla zdrowia publicznego, a tylko 15% sądzi, że są one korzystne.
Zapytani o amerykańską narrację opartą na strachu wokół wapowania, większość uczestników (40,4%) powiedziała, że nie ma zdania, ponieważ nie ma wystarczających informacji na ten temat. Podczas gdy ponad jedna trzecia (35%) stwierdziła, że są zaniepokojeni zgonami związanymi z EVALI.
Jedna czwarta (24,4%) jest zdania, że nie ma na nią wpływu panika USA związana z vapingiem, a około jedna trzecia respondentów (31,2%) wierzy, iż wszelkie obawy związane z e-papierosami zostały rozdmuchane przez media. 14,6% utrzymuje, że jest to zdecydowanie bezpodstawne. Około 22,2% przypuszcza, że doniesienia medialne są dokładne, a 32% stwierdziło, że nie wie.
Na pytanie, czy zachęciliby palacza, aby przestawił się na e-papierosy, aby rzucić palenie, prawie połowa (48,9%) przypuszcza, że nie, 31,5% wnioskuje, że tak, a 19,6% stwierdziło, że na pewno tak zrobi.

Organizacja Google Surveys przeanalizowała wszystkie odpowiedzi i doszła do wniosków, że winę za tak wypaczoną opinię publiczną na temat e-papierosów ponoszą media i ich sensacyjne doniesienia na temat vapingu, które bardzo często mijają się z prawdą.

Dyrektor zarządzający Electric Tobacconist- Pascal Culverohuse powiedział:
„… wiele osób po prostu nie ma dostępu do faktów na temat waporyzacji jako skutecznego sposobu na zerwanie z papierosami i nadal jest dużo dezinformacji i braku zrozumienia dla tego tematu”.

Artykuł na portalu vapingpost.com