Czy wapowanie "bierne", tak zwane z drugiej ręki, jest niebezpieczne ? Mit często powtarzany w najróżniejszych mediach, chociaż już niejednokrotnie eksperci udowadniali, że zjawisko pasywnego wapowania nie istnieje.

Do publicznej wiadomości wypłynęło badanie przeprowadzone przez Departament Zdrowia Publicznego w Kalifornii. Eksperyment polegał na zmierzeniu ilości związków chemicznych w powietrzu w sklepach z e-papierosami, gdzie wapowanie jest dozwolone.

Wyniki:

-Nicotine: nie stwierdzono

-Glycidol: nie stwierdzono

-Formaldehyde: 7.2 ppb

-Diacetyl: nie stwierdzono używając standardowych metod

-2,3-Pentanedione: nie stwierdzono używając standardowych metod

-Acetyl butyryl: nie stwierdzono używając standardowych metod

-Acetoin: nie stwierdzono używając standardowych metod

-Acetone: nie stwierdzono

-Ethyl benzene: nie stwierdzono

-m,p-Xylene: nie stwierdzono

-o-Xylene: nie stwierdzono

-Toluene: nie stwierdzono

-Acetaldehyde: nie stwierdzono

-Acetonitrile: nie stwierdzono

-alpha-pinene: nie stwierdzono

-Benzene: nie stwierdzono

-Chloroform: nie stwierdzono

-d-Limonene: nie stwierdzono

-Methylene chloride: nie stwierdzono

-Methyl methacrylate: nie stwierdzono

-n-Hexane: nie stwierdzono

-Styrene: nie stwierdzono

Początkowo badacze, którzy przeprowadzili eksperyment, nie chcieli i nie udostępniali wyników, ponieważ rezultaty nie sprzyjały anty-vapingowej narracji. Za wyciek odpowiada prof. Micheal Siegel, który komentuje:

"Badanie to uzupełnia dowody, że w rzeczywistych warunkach „bierne wapowanie” nie wydaje się stanowić znaczącego zagrożenia dla zdrowia. Pomimo twierdzeń wielu organizacji przeciwdziałających wapowaniu, udokumentowane zagrożenia dla zdrowia związane z „waporyzacją z drugiej ręki” wydają się minimalne. A dzieje się to w środowisku o stosunkowo ekstremalnych warunkach."