W ostatnich tygodniach w mediach pojawiały się sugestie, że użytkowanie e-papierosa drastycznie zwiększa ryzyko zachorowania na COVID-19. Tego typu stwierdzenia nie są w żaden sposób podparte publikacjami naukowymi.

16 Kwietnia amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) przekazała dla Bloomberg News następujący komunikat:
"Używanie e-papierosów może narażać płuca ze względu na toksyczne chemikalia, ale nie wiadomo, czy wapowanie zwiększa ryzyko zachorowania na COVID-19."


Postulat FDA różni się od stanowisk takich osób jak np. Nora Volkow, dyrektor National Institute on Drug Abuse (NIDA), która napisała artykuł na łamach Annals of Internal Medicine, wskazując, że osoby używające e-papierosa są bardziej podatne na zarażenie się koronawirusem.
Bloomberg News po komunikacie FDA opublikował artykuł pt. "FDA twierdzi, że vaping może powodować zagrożenia dla zdrowia związane z wirusem" - to wywołało reakcje Prokuratora Generalnego stanu Iowa Toma Millera oraz 12 specjalistów zdrowia publicznego. Grupa napisała zażalenie, w którym ostrzega FDA przed wydawaniem takowych komunikatów - "arbitralne i nieprzemyślane, rozprzestrzeniające strach i zamieszanie przy niewielkiej podstawie naukowej i nieprzewidywalnych konsekwencjach. Byłoby lepiej, gdyby FDA i jej rzecznicy medialni powstrzymali się od komentarzy w tej sprawie".
FDA ustosunkowało się do ostrzeżenia i nie wydaje więcej komunikatów.

Science Media Research Center opublikowało niedawno wypowiedzi ekspertów zdrowia publicznego które mają pomóc reporterom w zrozumieniu tematu vapingu i COVID-19. Dr. Caitlin Notley twierdzi, że nie ma żadnych dowodów na to, że wapowanie zwiększa ryzyko infekcji COVID-19 . Zaznacza także, że przejście z papierosów na e-papierosy znacznie poprawia działanie układu sercowego i oddechowego, co może drastycznie zwiększyć szanse na pokonanie wirusa zainfekowanym osobom.
Tak jak w przypadku zachorowań na EVALI w ubiegłym roku, tak i teraz podczas pandemii COVID-19, działacze anty-vapingowi wykorzystują zaistniałą sytuację do własnych celów, wprowadzając opinię publiczną w błąd, siejąc dezinformację i stawiając postulaty w żaden sposób nie podparte naukowymi dowodami.
Dzięki elektronicznym inhalatorom nikotyny, E-papierosy ratują życie milionom osób, które zdecydowały się porzucić nałóg palenia papierosów.

Artykuł na portalu reason.org

Powrót Powrót

Dane kontaktowe

STOWARZYSZENIE VAPING
ASSOCIATION POLSKA (VAP)

Lokalizacja

ul. Przemysłowa 25, 32-083 Balice
REGON: 383609885, NIP: 5130260937,
KRS: 0000789438