30 kwietnia 2021 r. kończy się definitywnie okres zwolnienia z obowiązku oznaczania znakiem akcyzy wszelkich płynów do e-papierosów oraz wyrobów nowatorskich. Oznacza to drastyczny wzrost cen, z którym od wielu miesięcy próbowali walczyć na wszelkie sposoby przedsiębiorcy w obronie swoich legalnie działających biznesów.

Najbardziej poszkodowani są klienci, którzy będą musieli przyzwyczaić się do wzrostu cen średnio o 100%. Nigdy do tej pory żaden z wyrobów akcyzowych nie został objęty tak wysokim podatkiem, dlatego też najbardziej zorientowani w temacie już zaczęli wykupywać towar przed nadchodzącymi podwyżkami.

Wiceminister finansów Jan Sarnowski uzasadnia decyzję o podwyżce w następujący sposób:
"Od wielu miesięcy toczyły się rozmowy z rynkiem na temat banderolowania nowych wyrobów akcyzowych. Zakończenie tego procesu to ważny krok w kierunku lepszej ochrony legalnego biznesu-wytwórców liquidów do e-papierosów i produktów nowatorskich-przed nieuczciwą konkurencją. Skorzystają również konsumenci, którym łatwiej będzie zidentyfikować wyroby pochodzące z legalnych źródeł. Banderole dają im pewność, że kupowany produkt nie jest szarostrefową podróbką o nieznanym składzie".

Najbliższe miesiące zweryfikują zasadność tak wysokich stawek akcyzowych, które mogą doprowadzić wiele legalnie działających biznesów do upadku i jednocześnie rozwinąć sprzedaż w szarej strefie. Krótko mówiąc, osoby walczące z nałogiem tytoniowym, dla których e-papierosy to często jedyna skuteczna terapia, będą szukali rozwiązań, na które ich stać.

Więcej na ten temat:https://ksiegowosc.infor.pl