Włochy doświadczyły największego wybuchu epidemii koronawirusa w Europie. Pierwsze przypadki zachorowań pojawiły się w regionie Lombardii - choroba w bardzo szybkim tempie rozprzestrzeniła się po całym kraju.

W momencie publikacji, we Włoszech odnotowano prawie 32 tys. potwierdzonych zarażonych koronawirusem oraz ponad 2500 zgonów. Włoska służba zdrowia jest ogromnie obciążona z powodu liczby osób wymagających intensywnej opieki. Aby powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa, rząd przyjął jedne z najbardziej rygorystycznych działań na świecie, zakazując wszelkich publicznych zgromadzeń, zamykając szkoły i większość działalności gospodarczych, w tym barów i restauracji. Sklepy z e-papierosami pierwotnie miały także zostać zamknięte, jednak dzięki jednemu człowiekowi, vapeshopy pozostaną otwarte.

Ten człowiek to Dr Riccardo Polosa - światowej sławy naukowiec zajmujący się badaniami nad wapowaniem i ograniczaniem szkód wyrządzonych tytoniem. Jest założycielem i dyrektorem klinicznym Centrum Badań nad Tytoniem oraz dyrektorem naukowym Center of Excellence for the Acceleration of Harm Reduction (CoEHAR) w Katanii we Włoszech. Opublikował dziesiątki opracowań na tematy związane z wapowaniem.

We Włoszech liczba waperów sięga jednego miliona, przy 16 milionowej popoulacji palaczy papierosów. 11 marca 2020r. Premier Włoch ogłosił zamknięcie działalności komercyjnych oprócz aptek, supermarketów, działalności medialnych i trafik. Dr Polosa uznał, że jest to wysoce niesprawiedliwe, iż ogranicza się waperom dostęp do produktów vape, jednocześnie pozostawiając dostęp do produktów tytoniowych. Skala epidemi, kwarantanny i panika w społeczeństwie może powodować podwyższony poziom stresu, a co za tym idzie większą chęć sięgnięcia po nikotynę. Waperzy pozostawieni bez dostępu do e-papierosów mogą zwrócić się z powrotem do tytoniu, co bezpośrednio odbije się na ich zdrowiu. Dr Polosa skontaktował się z National Association for Electronic Smoking (ANAFE) - najważniejszą organizacją we Włoszech zrzeszającą producentów elektronicznych papierosów i e-liquidów. ANAFE wykorzystując kontakty z politykami zasygnalizowało problem jaki powoduje zamknięcie vape shopów dla społeczeństwa.

13 marca 2020r. Minister Zdrowia wraz z Premierem Włoch ogłosili, że vape shopy dołączają do grona działalności, które mogą pozostać otwarte w czasie epidemii, by zaopatrzyć osoby które potrzebują e-papierosów do walki z nałogiem nikotynowym, oraz by nie odbierać szans tym, którzy chcą rozstać się z paleniem papierosów i rozpocząć używanie e-papierosów. Rząd Włoch tym samym pokazał, że vaping odgrywa bardzo ważną rolę w zakresie zdrowia publicznego i nie powinno odcinać się sporej części społeczeństwa od produktów, które są im niezbędne.

Tekst przygotowany na podstawie artykułu: "ITALY VAPING CORONAVIRUS"

Powrót Powrót

Dane kontaktowe

STOWARZYSZENIE VAPING
ASSOCIATION POLSKA (VAP)

Lokalizacja

ul. Przemysłowa 25, 32-083 Balice
REGON: 383609885, NIP: 5130260937,
KRS: 0000789438