Stowarzyszenie Vaping Association Polska od lutego tego roku pracuje nad szeregiem rozwiązań, mających na celu kontynuację walki z nałogiem tytoniowym na jasnych i zdrowych zasadach.

Wszelkie proponowane rozwiązania, mają przybrać formę Ogólnopolskiej Kampanii informacyjnej przedstawiającej dowody na skuteczność e-papierosów w walce z nikotynizmem.
Akcja zaplanowana jest na jesień tego roku. Do jej realizacji opracowano konkretne narzędzia, takie jak między innymi Kodeks Dobrych Praktyk, który ma regulować rynek e-papierosów poprzez jasno określoną politykę działania członków stowarzyszenia. W praktyce oznacza to wzmożoną kontrolę branży, surowe przestrzeganie przepisów ustawowych dotyczących importu i dystrybucji tylko bezpiecznych, przebadanych i zarejestrowanych produktów. Obecnie każdy płyn zawierający nikotynę pół roku przed wprowadzeniem na rynek przechodzi obowiązkowe badania. Pełen skład produktu jest zgłaszany do inspektora ds. Substancji Chemicznych, który podlega bezpośrednio Ministerstwu Zdrowia. Poza tym, każdy płyn z nikotyną może zawierać maksymalnie 20 mg/ml nikotyny, tak aby zapobiec łatwemu przedawkowaniu. Rzecznik VAP dodaje, że w wielu krajach nie ma takich ograniczeń i z łatwością można kupić płyn o zawartości nawet 70 mg/ml.
Samoregulacja branży e-papierosów poza akcją informacyjną oraz Kodeksem Dobrych Praktyk proponuje wprowadzenie obowiązku legitymowania klientów, którzy chcą kupić e-papierosy, wymogu koncesji dla punktów sprzedaży wyrobów nikotynowych oraz obowiązku umieszczania w punktach sprzedaży detalicznej informacji „E-papierosy są produktem dla osób używających tytoń lub wyroby tytoniowe. Nie zaleca się korzystania z nich przez osoby nieużywające tytoniu lub wyrobów tytoniowych”.

Rzecznik VAPu ponadto zwraca uwagę na istotę walki z czarnym rynkiem, który stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia społeczeństwa. W tym celu stowarzyszenie proponuje utworzenie licencji członka VAP, które podlegałoby kontroli np. tajemniczego klienta, dzięki czemu można by było szybko wychwycić nieprawidłowości związane ze sprzedażą e-papierosów i przekazywać informację odpowiednim służbom. Przemysław Jaskóła podkreśla, że w planach jest rozwijanie współpracy z GIS oraz ministerstwem zdrowia tak, aby skutecznie eliminować nieuczciwe podmioty, oraz punkty sprzedaży detalicznej. Tego typu działania mają uszczelnić obowiązujące przepisy, oraz zapobiec sytuacjom, podobnym do tych, do których doszło w USA pod koniec 2019 r. Eksperymenty oraz brak odpowiednich regulacji prawnych doprowadziło do masowych zatruć płynami skażonymi octanem witaminy E. Tylko odpowiednia wiedza, oraz zdecydowane kroki, są wstanie uchronić miliony użytkowników e-papierosów w Polsce.

Artykuł na portalu forsal.pl

Powrót Powrót

Dane kontaktowe

STOWARZYSZENIE VAPING
ASSOCIATION POLSKA (VAP)

Lokalizacja

ul. Przemysłowa 25, 32-083 Balice
REGON: 383609885, NIP: 5130260937,
KRS: 0000789438