Filipiński stomatolog zachęca palaczy do przejścia na e-papierosy lub systemy typu Heat-not-burn (HNB) jako „środek redukcji szkód”, ponieważ minimalizują ryzyko raka jamy ustnej.

„Ostrzegamy naszych palących pacjentów, że palenie papierosów jest główną przyczyną raka jamy ustnej i zdecydowanie radzimy im rzucić nałóg. Dla tych, którzy nie mogą lub nie chcą rzucić palenia samodzielnie lub przy użyciu obecnie zatwierdzonych metod, przekonujemy ich do przejścia na niepalne alternatywy ” - powiedział Fernando Fernandez, prezes Philippine College of Oral and Maxillofacial Surgeons (PCOMS) podczas Rozmów Naukowych na temat redukcji szkód wyrządzonych tytoniem, które odbyły się niedawno w Taguig City.

Fernandez, który jest byłym prezydentem Filipińskiego Stowarzyszenia Stomatologicznego, powiedział, że zachęcanie pacjentów do przejścia na bezpieczniejsze alternatywy jest lepszą strategią „niż obserwowanie, jak nasi pacjenci, którzy palą, umierają na raka". Następnie zacytował badania przeprowadzone przez Public Health England oraz brytyjski Parlament Science and Technology w Wielkiej Brytanii, wskazując, że vaping to „okazja do znacznego przyspieszenia i tak już spadających wskaźników palenia”.

„Jednym z orędowników Pcoms jest promowanie świadomości na temat raka jamy ustnej wśród filipińskich dentystów. Stomatolog to pierwsza linia obrony przed rakiem jamy ustnej. Prawie zawsze będzie pierwszym pracownikiem służby zdrowia, który zauważy potencjalnie nowotworowe zmiany w jamie ustnej pacjenta i inne wczesne objawy raka ”- powiedział Fernandez, dodając:„ Wzywam filipińskich dentystów do promowania świadomości na temat raka jamy ustnej i do edukacji swoich palących pacjentów na temat ograniczania szkód wyrządzonych tytoniem, aby zapobiegać lub zmniejszać ryzyko wystąpienia tego typu raka ”.

Zgodnie z zaleceniami Fernandeza, badanie z 2017 r. dotyczące stanu jamy ustnej waperów, którzy właśnie przeszli z palenia na e-papierosy, wskazało, że przejście na bezpieczniejsze alternatywy znacznie poprawiło ich zdrowie jamy ustnej. To kliniczne badanie (Crosstalk between oral and general health status in e-smokers) obserwacyjne przeprowadzone na Oddziale Periodontologii i Higieny Jamy Ustnej Kliniki Calabrodental w Crotone we Włoszech, opublikowane w NCBI, analizowało stan jamy ustnej 110 palaczy, którzy właśnie przeszli na wapowanie. Badania składały się z trzech części: wstępnych, następnie po 60 dniach, a kolejne po 120 dniach od pierwszego badania. Dodatkowo, nowi waperzy zostali podzieleni na dwie różne kategorie: tych, którzy palili przez mniej niż 10 lat (grupa 1) i tych, którzy palili przez ponad 10 lat (grupa 2).Na początku badania 61% w grupie 1 i 65% w grupie 2 doświadczyło krwawienia z dziąseł, a po ponownym zbadaniu pod koniec badania odpowiednio 92% i 98% nie doświadczyło krwawienia.
„W świetle tego badania pilotażowego, e-papieros można uznać za cenną alternatywę dla papierosów tytoniowych, z pozytywnym wpływem na stan przyzębia i ogólny stan zdrowia” - podsumowali naukowcy.

Artykuł na portalu VapingPost.com