2 kwietnia 2020 r. został opublikowany komentarz prezesa VAP do bieżącej sytuacji branży e-papierosowej na portalu wiadomoscihandlowe.pl.
Piotr Zieliński wskazuje na główne problemy, z jakimi spotykają się obecnie przedsiębiorcy rynku papierosów elektronicznych oraz opowiada o swoich obawach związanych z nadchodzącą akcyzą.

Obecnie odnotowuje się znaczący spadek produkcji płynów do e-papierosów, dlatego wielu producentów przekształca swoje linie produkcyjne do rozlewania płynów dezynfekujących, aby chociaż trochę pomóc w walce z koronawirusem. Pomimo jednak dobrych uczynków ze strony przedsiębiorców, branża stoi przed poważnymi problemami.
Prezes VAP’u wskazuje na możliwość wystąpienia problemu z niedoborem aromatów np. z Włoch lub USA, których nie da się zastąpić polskimi odpowiednikami, dodatkowo mogą pojawić się braki w sprzęcie sprowadzanym od chińskich producentów w postaci grzałek czy atomizerów. Innym podstawowym problemem będą braki w postaci podstawowego półproduktu, jakim jest gliceryna spożywcza, która obecnie w głównej mierze jest wykorzystywana do produkcji płynu dezynfekcyjnego.
Ponadto problem pojawia się w dystrybucji i sprzedaży e-papierosów ze względu na zamknięte galerie handlowe, w których wielu przedsiębiorców posiadało swoje sklepy i placówki - „te firmy zostały całkowicie pozbawione dochodów” - komentuje Piotr Zieliński.
Klienci pozbawieni możliwości nabycia liquidów do e-papierosów niestety są narażeni na powrót do tradycyjnych papierosów.

Piotr Zieliński wskazuje na poważny problem związany z pomijaniem przedsiębiorców przez rządzących „Uważam, że jest to najlepszy moment, aby zrewidować wszelkie bezsensowne zapisy biurokratyczne, które ograniczają, demotywują i zmniejszają inicjatywę przedsiębiorców”.
Dodatkowym problemem, który ciąży nad branżą e-papierosową jest podatek akcyzowy, który ma wejść w życie 1 lipca 2020 r. I ma być jednym z najwyższych w EU. „…aby uruchomić skład podatkowy, konieczne jest uiszczenie wysokiego zabezpieczenia, na które nie będzie nas w tym okresie po prostu stać” - komentuje Prezes VAP i apeluje jednocześnie do rządu o odroczenie tego obowiązku o 18 miesięcy.

Artykuł na portalu wiadomoscihandlowe.pl

Powrót Powrót

Dane kontaktowe

STOWARZYSZENIE VAPING
ASSOCIATION POLSKA (VAP)

Lokalizacja

ul. Przemysłowa 25, 32-083 Balice
REGON: 383609885, NIP: 5130260937,
KRS: 0000789438