Pokłosie EVALI i perspektywy dla e-papierosów w świetle badań naukowych – stanowisko prof. Andrzeja Sobczaka ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.



Zespołowi ostrej niewydolności płuc, który w zeszłym roku zaobserwowano w USA, nadano skrót EVALI (ang. e-cigarette, or vaping, product use - associated lung injury), co można przetłumaczyć jako „uszkodzenie płuc związane z używaniem e-papierosów i produktów do wapowania”. Taka nazwa stygmatyzuje e-papierosa jako przyczynę tej choroby. Pamiętajmy, że e-papierosy dostępne są na rynku amerykańskim od ponad dekady, używa ich około 11 milionów ludzi, a nagły wybuch problemów zdrowotnych, który spowodował kilka tysięcy hospitalizacji i kilkadziesiąt zgonów, zaobserwowano dopiero teraz. Wytłumaczenie jest bardzo proste. To nie urządzenie jest winne, tylko użytkownicy, którzy eksperymentują z nielegalnymi substancjami kupowanymi na czarnym rynku. Dzisiaj już bez wątpienia wiadomo, że przyczyną tej choroby był dodatek do płynów nikotynowych tetrahydrokannabinolu, substancji aktywnej z konopi indyjskich, i octanu tokoferolu.

Kilkumiesięczne przypisywanie winy e-papierosom spowodowało porzucenie tego wyrobu przez część użytkowników i powrót do palnych wyrobów tytoniowych. Czy spowoduje to spadek zainteresowania młodych ludzi e-papierosami? Trudno w tym momencie przewidzieć, ale wiadomo, że taki przekaz zniechęcił pokaźną grupę palaczy do prób rzucenia palenia za pomocą e-papierosa. Jest to szczególnie niepokojące w świetle ostatnich doniesień opartych na randomizowanych badaniach klinicznych uznawany za złoty standard badań klinicznych, szczególnie wtedy, gdy badana jest skuteczność kuracji. Badania te udowodniły, że e-papierosy stosowane łącznie z terapią behawioralną lub plastrami nikotynowymi są skuteczniejsze w rzuceniu palenia niż sama nikotynowa terapia zastępcza.

Dezawuowanie tych produktów niesie za sobą możliwość utraty uzyskania ogromnych korzyści w obszarze chorób odtytoniowych.

Powyższy tekst został przygotowany przez Pana Profesora Andrzeja Sobczaka na okoliczność udziału w konferencji Stowarzyszenia VAP dnia 26 lutego 2020r. w Warszawie.

Powrót Powrót

Dane kontaktowe

STOWARZYSZENIE VAPING
ASSOCIATION POLSKA (VAP)

Lokalizacja

ul. Przemysłowa 25, 32-083 Balice
REGON: 383609885, NIP: 5130260937,
KRS: 0000789438