W jednym ze Świdnickich sklepów z e-papierosami można było znaleźć płyny bez akcyzy oraz substancje, które zgodnie z brzmieniem ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych są nielegalne.

Krajowa Administracja Skarbowa wykryła prawie 2500 sztuk płynów bez znaku akcyzowego oraz łącznie ok. 43,5 l płynów z nikotyną w pojemnikach 100 ml oraz 2 000 sztuk płynów w pojemnikach 10 ml. Tego typu produkty, mogą stanowić poważne zagrożenie, ponieważ są one często nieprzebadane, nie mają żadnych oznaczeń i finalnie nie wiadomo co jest w ich składzie.
Przypomnijmy, że od 1 maja, na wszystkich producentach, dystrybutorach oraz sprzedawcach ciąży obowiązek sprzedaży wyrobów e-papierosowych z doliczoną stawką akcyzową, oraz z odpowiednio umieszczoną banderolą na opakowaniu. Dodatkowo ustawa TPD z 2017 r. zakazuje sprzedaży produktów nikotynowych w większych opakowań niż 10 ml.

Przypadek ze Świdnicy jest pierwszym i pewnie nie ostatnim tego typu wykroczeniem i próbą sprzedaży nielegalnych substancji.
Łączną stratę Skarbu Państwa oszacowano na 42 tysiące złotych. Cały asortyment niedopuszczony do sprzedaży został zajęty w celu wszczęcia postępowania karno-skarbowego a wszystkie pozostałe substancje znajdujące się w pojemnikach zastępczych, będą przebadane pod kątem zawartości niedozwolonych składników.

Nowe przepisy jak widać są egzekwowane przez funkcjonariuszy państwowych, dlatego nie warto ryzykować jak przedsiębiorca ze Świdnicy i należy przestrzegać obowiązującego prawa.
Czas dyskusji na temat drakońskiej stawki akcyzowej już niestety minął, teraz zaczęły się kontrole, które dla wielu mogą okazać się bardzo bolesne w skutkach.

Źródło:https://vapepoland.pl