Przypominamy, że od 20 maja zgodnie z dyrektywą unijną wchodzi całkowity zakaz sprzedaży wszelkich smakowych papierosów, w tym mentoli. Rozporządzenie nie dotyczy wyrobów typu EIN oraz HNB.

Jak podaje serwis finanse.wp.pl, co 3 palacz w Polsce będzie musiał dostosować swoje nawyki do nowych przepisów. Szef Polskiej Izby Handlu Maciej Ptaszyński szacuje, że w niektórych sklepach sprzedaż smakowych papierosów stanowi od 15% do nawet 40% całego obrotu wyrobami tytoniowymi. Natomiast Business Insider informuje, że z samej sprzedaży papierosów mentolowych rocznie do budżetu państwa wpływa od 7 do 9 mld zł.
Biorąc pod uwagę konsumentów, przedsiębiorców oraz wpływy do budżetu, nasuwa się pytanie, w jaki sposób zostanie wypełniona pustka na pułkach sklepowych po 20 maja? Niestety okazuje się, że blisko 50 proc. konsumentów nie wie o wchodzącym zakazie, a wszelkie zalegające w sklepach objęte dyrektywą unijną produkty, będą musiały być usunięte. Idealnym rozwiązaniem mogą okazać się wyroby e-papierosowe, które nie podlegają temu zakazowi a przy okazji, są skuteczną metodą na zerwanie z nałogiem tytoniowym. Istotnym z punktu widzenia konsumenta, przedsiębiorcy i państwa, będzie zabezpieczenie dostaw substytutu smakowych papierosów tak, aby nie dopuścić do zalania rynku papierosami z przemytu i czarnego rynku.

Artykuł na portalu businessinsider.com.pl