Większość nastolatków ze zdiagnozowaną chorobą dróg oddechowych związaną z wapowaniem miała również problemy żołądkowo-jelitowe.

vapingpost.com opublikował artykuł na temat badań pt. „Clinical Features of E-cigarette, or Vaping, Product Use–Associated Lung Injury in Teenagers” przeprowadzonych przez UT Southwestern. Badania opisują leczenie 13 nastolatków, u których zdiagnozowano EVALI.
Autorka badań Devika Rao, pulmonolog dziecięcy oświadczyła, że jest to pierwsze badanie, które dotyczy klinicznych objawów Evali. Rao w swym badaniu wykazała, że wśród pacjentów z objawami uszkodzenia płuc również zdiagnozowano niewydolność żołądkowo-jelitową, w niektórych przypadkach nieprawidłowości w płucach były wykrywane dopiero po wykonaniu tomografii jamy brzusznej. Dodatkowo zdecydowanie większy odsetek chorujących stanowiły latynoamerykańskie kobiety, a nie jak do tej pory uważano biali mężczyźni, co może również świadczyć na większą podatność danej populacji na zachorowania związane z EVALI.
Wspólną cechą wszystkich pacjentów była zdecydowana skłonność do podejmowania ryzykownych zachowań, najprawdopodobniej spowodowana stresem.
Zgodnie ze wcześniejszymi ustaleniami, potwierdzono, że zatrucia były powodowane waporyzacją zakazanych substancji. 



Artykuł na portalu vapingpost.com

Powrót Powrót

Dane kontaktowe

STOWARZYSZENIE VAPING
ASSOCIATION POLSKA (VAP)

Lokalizacja

ul. Przemysłowa 25, 32-083 Balice
REGON: 383609885, NIP: 5130260937,
KRS: 0000789438