W maju tego roku ze sprzedaży zostaną wycofane wszystkie papierosy mentolowe i smakowe. Nasuwa się pytanie - co zrobią konsumenci tych właśnie produktów? Czy zdecydują się na całkowite porzucenie nałogu, czy też poszukają alternatywy w postaci produktów nowatorskich jak np. elektroniczne inhalatory nikotyny?
Zakaz sprzedaży papierosów z dodatkami smakowymi wchodzi w życie dokładnie 20 maja 2020 r. na terenie całej Unii Europejskiej-jest to skutkiem unijnej dyrektywy tytoniowej z 2014 r. Zdaniem autorów wycofanie ze sprzedaży tych właśnie produktów ma na celu poprawę zdrowia palącej populacji Europejczyków. Twierdzą także, że takie papierosy ułatwiają wejście w nałóg palenia tytoniu, a także sprawia, że samo palenie wydaje się przyjemniejsze i trudniej jest się rozstać z nałogiem. Twórcy dyrektywy mają nadzieje, że zakaz spowoduję, iż część palaczy postanowi definitywnie zerwać z papierosami.
Zdaniem ekspertów, zachowania klientów mogą być zgoła odmienne-bardziej prawdopodobne jest, że część konsumentów palących papierosy smakowe skieruję się ku e-papierosom i nowatorskim wyrobom tytoniowym jak produkty Heat Not Burn. Zakaz sprzedaży mentolowych i smakowych produktów nie będzie obejmował właśnie tych dwóch kategorii produktów. Eksperci zwracają również uwagę na możliwość spełnienia się „czarnego scenariusza” - zakaz może spowodować rozszerzenie się szarej strefy, zwiększenie nielegalnej produkcji papierosów w kraju czy też przemyt zza wschodniej granicy, gdzie zakaz nie będzie obowiązywał i papierosy smakowe nadal będą dostępne.
Polityka poszczególnych państw Unii Europejskiej powinna się skupić na najskuteczniejszym odciągnięciu społeczeństwa od zakupów w szarej strefie i skierować osoby niepotrafiące poradzić sobie z porzuceniem palenia w stronę alternatywnych, mniej szkodliwych produktów, w myśl polityki "Harm Reduction" czyli ograniczania szkód. W państwach jak Wielka Brytania, Francja czy Kanada, które aktywnie zachęcają swoich obywateli do przejścia na mniej szkodliwe metody dostarczania nikotyny, widać pozytywne efekty tych działań.
Jeżeli Polska pozostawi konsumentów papierosów smakowych samych sobie, najprawdopodobniej skierują się do szarej strefy. Dlatego Stowarzyszenie VAP apeluje o podjęcie odpowiednich kroków w celach wdrożenia polityki ograniczania szkód i otworzenie się organów zdrowia publicznego na alternatywne metody walki z nałogiem palenia papierosów, jakimi są m.in. e-papierosy.
Więcej na ten temat: "Miłośnicy papierosów mentolowych robią zapasy"