W 1974 r. Pewien amerykański dziennikarz Lynn Smith zaapelował do czytelników swojej gazety, by przez jeden dzień powstrzymali się od palenia papierosów. Efekt przerósł jego najśmielsze oczekiwania, aż 150 tys. ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia.
W ciągu kilku lat ten zdrowy challenge zyskał rozgłos w całych stanach. Pomysł zyskał również przychylność Amerykańskiego Towarzystwa Walki z Rakiem , dzięki czemu każdy trzeci czwartek listopada uznano za Dzień Rzucania Palenia . W następnych latach akcja zyskała światowy rozgłos, w tym między innymi w Polsce. W naszym kraju od 1991 r. Organizatorem Światowego Dnia Rzucania Palenia jest Warszawskie Centrum Onkologii i Fundacja Promocji Zdrowia . Według oficjalnych statystyk, dzięki samej akcji 3 miliony Polaków zerwało z nałogiem. Niestety pomimo dużego sukcesu, WHO nie pozostawia złudzeń, co roku z powodu palenia papierosów i narażenia na oddziaływanie dymu tytoniowego umiera 6 milionów osób. Oznacza to, że co sześć sekund umiera jedna osoba. Statystyki są przerażające, ale jest światełko w tunelu i z pewnością świat zmierza w dobrym kierunku, klasycznych palaczy tytoniu ubywa z każdym rokiem.
Świat rozwija się dzięki nowym technologiom i nowym badaniom. Z pewnością Lynn Smith w latach 70-tych nie spodziewał się, że 40 - 50 lat później jego akcja nabierze takiego rozmachu a ludzie będą mieli dostęp do nowych alternatywnych terapii nikotyno zastępczych, w tym do e-papierosów, dzięki którym zrywają z nałogiem papierosowym, zdecydowanie szybciej i przyjemniej.
Miejmy nadzieje, że już za parę lat świat na dobre rozprawi się z nałogiem tytoniowym i będziemy zdecydowanie zdrowszym społeczeństwem.