Badania finansowane przez National Institutes of Health wykazały, że podwyższenie podatków na e-papierosy w celu ograniczenia użytkowania tych urządzeń może przynieść efekt przeciwny do zamierzonego, ponieważ ludzie nie chcą się przerzucić, lub też wracają do bardziej szkodliwych, klasycznych papierosów.

„Szacujemy, że na każdy kartridż, który nie jest już kupowany w wyniku podatku od e-papierosów, zamiast tego kupuje się 6,2 dodatkowe paczki papierosów”, powiedział zaniepokojony współautor i ekonomista z Georgia State University Michael Pesko.
Inny członek zespołu badawczego dodał, że niedawna choroba płuc "EVALI" nie powinna przyćmić wszystkich chorób związanych z tradycyjnym paleniem. „Mimo że choroby związane z wapowaniem są zagrożeniem dla zdrowia publicznego, papierosy co roku zabijają prawie 480 000 Amerykanów, a kilka recenzji potwierdza wniosek, że e-papierosy zawierają mniej substancji toksycznych i są bezpieczniejsze dla dorosłych nie będących w ciąży”, powiedział Erik Nesson, profesor ekonomii w Miller College of Business w Ball State.

Tymczasem w innym niedawnym badaniu analizującym sytuację w Minnesocie, gdzie na produkty do wapowania nałożono ogromny podatek w wysokości 95%, stwierdzono, że podatek zwiększył ilość palących dorosłych i wstrzymał społeczeństwo przed rzucaniem palenia i wybieraniem alternatywnych metod dostarczania nikotyny. Niestety, Minnesota „szczyci się” jednym z największych podatków od e-papierosów w Stanach Zjednoczonych, a także był pierwszym stanem, który nałożył taki podatek, włączając elektroniczne inhalatory nikotyny w definicję "produktów tytoniowych". Ten wysoki 95% podatek od ceny hurtowej okazuje się oczywiście odstraszający dla osób zainteresowanych korzystaniem z tych produktów.

Dane pozyskane z bieżącej ankiety populacji dotyczącej alternatyw do palenia tytoniu w latach 1992–2015 w celu ustalenia, w jaki sposób podatek wpłynął na wskaźniki rzucenia palenia wśród dorosłych palaczy, wskazały, że tak wysoki podatek był bezpośrednio związany z wyższymi wskaźnikami palenia i niższymi wskaźnikami rzucalności palenia.

„Nasze wyniki sugerują, że w okresie objętym próbą, około 32 400 dodatkowych dorosłych palaczy rzuciłoby palenie w Minnesocie bez podatku. Gdyby podatek ten został nałożony na poziomie krajowym, około 1,8 miliona palaczy byłoby zniechęconych do rzucenia palenia w ciągu dziesięciu lat ” - ujawnili naukowcy.

Artykuł na portalu VapingPost.com